Аналітики: обвал Bitcoin і акцій США посилив суперечки про ставки ФРС і майбутнє ШІ-буму
- Bitcoin втратив понад половину вартості від максимуму, а Волл-стріт — $2 трлн за день, попри сильний звіт щодо зайнятості.
- Експерти The Kobeissi Letter пояснили парадокс ринку.
- Вони зазначили, що очікують підвищення ставок ФРС.
Станом на 5 червня 2026 року американський фондовий ринок втратив майже $2 трлн капіталізації після публікації одного з найсильніших звітів щодо зайнятості у США за останні 18 місяців. На цьому тлі Bitcoin упав більш ніж на 50% від історичного максимуму жовтня 2025 року, а аналітики, інвестори та представники криптоіндустрії запропонували кардинально різні оцінки того, що відбувається на ринку.
Що щойно сталося?
S&P 500 щойно стер майже $2 трлн ринкової капіталізації лише за кілька годин після третього найсильнішого звіту щодо зайнятості у США за 18 місяців.
Тим часом Bitcoin офіційно впав більш ніж на 50% від свого рекордного максимуму в жовтні 2025 року.
Що відбувається? Пояснюємо.
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter), 5 червня 2026 року
За даними The Kobeissi Letter, індекс S&P 500 продемонстрував найбільше денне падіння з жовтня 2025 року, хоча лише кілька днів тому оновив історичний максимум на тлі зростання акцій компаній, пов’язаних зі штучним інтелектом.
На думку експертів, головною причиною реакції ринку став сильний звіт щодо зайнятості, який змусив інвесторів переглянути очікування щодо майбутньої політики ФРС США.
Зокрема, його дані показали збільшення кількості відкритих вакансій на 731 000 у квітні, тоді як консенсус-прогноз не передбачав суттєвих змін. Загальна кількість вакансій досягла 7,6 млн — найвищого показника з травня 2024 року.
У The Kobeissi Letter вважають, що ринок дедалі більше закладає сценарій жорсткішої монетарної політики замість очікуваних раніше знижень ставок.
«Базовий сценарій тепер передбачає два підвищення ставок до початку 2027 року», — зазначили аналітики.
Bitcoin опинився в центрі макродебатів
На тлі погіршення настроїв щодо ризикових активів Bitcoin продовжив падіння. За оцінкою The Kobeissi Letter, перша криптовалюта втратила понад 53% від рекордного максимуму жовтня 2025 року, а крипторинок загалом скоротився приблизно на $2,5 трлн за цей період.
Аналітики також звернули увагу на низку додаткових факторів тиску на ринки:
можливе залучення десятків мільярдів доларів компанією Meta для фінансування розвитку ШІ;
нещодавнє оголошення Alphabet про залучення майже $85 млрд на розвиток інфраструктури штучного інтелекту;
підготовку до IPO SpaceX із цільовою оцінкою близько $1,75 трлн і потенційним залученням $75 млрд.
На думку The Kobeissi Letter, фонди можуть частково продавати активи для формування ліквідності перед масштабними розміщеннями акцій.
Водночас у криптоспільноті немає єдиної думки щодо перспектив Bitcoin.
Генеральний директор інвестиційної компанії Atlas Capital Реза Банді раніше заявив на конференції Proof of Talk у Парижі, що перша криптовалюта може втратити до 70% вартості протягом найближчих шести місяців.
За його оцінкою, у сценарії дефляційної рецесії Bitcoin може опуститися до діапазону $26 000–$30 000. Водночас за активної емісії грошей і зростання бюджетних дефіцитів його ціна потенційно здатна досягти $500 000.
Подібної обережної позиції дотримується і відомий криптоскептик Пітер Шифф. Після останньої хвилі корекції він заявив, що ринок ще не сформував дно, а Bitcoin теоретично може впасти нижче $20 000.
Частина інвесторів бачить у падінні можливість
Водночас не всі учасники ринку розглядають поточну корекцію як початок тривалого ведмежого циклу.
Засновниця і CEO ARK Invest Кеті Вуд заявила, що інвестори можуть неправильно інтерпретувати сильні дані щодо зайнятості.
Звіт щодо зайнятості був надзвичайно сильним. Кількість робочих місць поза сільським господарством зросла на 172 000 проти очікуваних 88 000, тоді як показники за попередні місяці були переглянуті вгору на 93 000. Зростання зарплат становило приблизно 0,3%.
І все ж ринок розпродавався.
На нашу думку, ринок неправильно зчитує сигнал.
— Cathie Wood (@CathieDWood), 6 червня 2026 року
«Ринок неправильно зчитує сигнал. Він припускає, що сильніше, ніж очікувалося, зростання зайнятості й економіки призведе до прискорення інфляції. Історія свідчить про протилежне», — зазначила Вуд.
На її думку, продуктивність праці продовжує зростати завдяки технологічним інноваціям, передусім розвитку штучного інтелекту, що може мати дефляційний вплив на економіку.
Однак частина інвесторів вважає поточну корекцію наслідком не погіршення фундаментальних показників економіки, а зміни настроїв на ринку капіталу. Зокрема, директор з інвестицій Bitwise Метт Хоуган зазначив, що учасників ринку турбує хвиля майбутніх мега-IPO технологічних компаній, які можуть перетягнути на себе значні обсяги ліквідності.
«Доволі незвично бачити падіння практично всіх активів — не лише криптовалют — особливо на тлі сильних даних щодо зайнятості. Складається враження, що існує реальне занепокоєння, ніби майбутні мега-IPO стануть вершиною нинішнього технологічного ралі. Я не думаю, що це так у довгостроковій перспективі, але подібні настрої можуть домінувати ще кілька тижнів», — заявив Хоуган.
Водночас засновник Strategy Майкл Сейлор нещодавно опублікував есе The Four Ideologies of Bitcoin, у якому заявив, що майбутнє першої криптовалюти залежить від балансу між чотирма групами її прихильників — максималістами, капіталістами, технологами та фундаменталістами
Переглянути більше: "Чому біткоїн падає і чи може він обвалитися до $50 000?"
Українська
Русский
English

